تبلیغات
درخانه همه فن حریف باشید - آموزش-سفالگری
 
درخانه همه فن حریف باشید
صفحه نخست               تماس با مدیر          پست الکترونیک             RSS              ATOM
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی رعیتی
نویسندگان
نظرسنجی
دوستان عزیز شما دوست دارید مباحث این وبسایت در راستای چه موضوعی باشد؟لینک های مفید
آموزش سفالگری

طراحی روی ظرف فتیله ای

ابتدا ظرفی را به روش فتیله ای می سازیم و روی آن را کاملاً صاف می نماییم. صاف کردن به این ترتیب است که ابتدا ابری را داخل آب می نمائیم و روی ظرف خود می مالیم تا کاملاً صاف و صیقلی شود. کار ما نباید زیاد خیس بشود بخاطر همین می بایست، ابر یا اسفنج را کاملاً فشار دهیم تا آب اضافی خارج شود.

در اینجا کار ما یک مکعب است و ما می خواهیم برجسته کاری و همچنین درست کردن یک درب را برای آن نشان دهیم. برای ایجاد طرح،ابتدا با یک سوزن در قسمت بالای مکعب یک خط تفکیک، دور تا دور آن ایجاد می کنیم. بعد با ابزار مثلثی شکل که بیشترین کاربرد را در طراحی سفال دارد، زیرخطی که ایجاد کرده ایم را برجسته می كنیم تا زیر خط کاملاً خالی شود. بعداز این کار با سوزن روی بدنه را به حالت موجی شکل، شکل می دهیم؛ و بعد به حالت قبل با ابزار مثلثی شکل، زیر موج را خط تفکیک،ایجاد می کنیم. حال با یک کاردك یکسری فرورفتگی ها را ایجاد می كنیم،هرچه کار ساده تر باشد، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، حال برای ساختن درب مكعب اقدام می كنیم. مقداری گل را از داخل کیسه که قبلاً آماده کرده ایم، درمی آوریم و بعد دوباره در کیسه را محکم می بندیم. ابتدا دست هایمان را خیس می کنیم و بعد گل را داخل دست، ورز می دهیم تا نرم و یکدست شود. بعد آن را داخل دست پهن می کنیم تا مثل یک کلوچه شود. روی یک میز،کاغذی را پهن می کنیم و گل را داخل آن قرار می دهیم وبا وردنه، به صورت یکدست صاف می کنیم و بعد با وسیله ای بنام چاقوی جراحی به اندازه مکعبی که داریم ازگل می بریم، به این صورت که ما مکعب را برمی گردانیم و روی گل پهن شده قرار می دهیم و دور تا دور آن را می بریم واضافات را برمی داریم برای تكان نخوردن درب روی ظرف ،می بایست یک فتیله لوله ای را داخل دستمان لوله کنیم و به روی میز قرار دهیم وآن رابه حالت لوله ای بچرخانیم تا تمام نقاط یکسان شود و بعد قسمتی از درب وبخشی از گل لوله شده را خیس می کنیم و آن را به صورت یک مربع کوچک داخل درب می چسبانیم و با کاردک داخل آن را صاف می کنیم و درب را روی مکعب اصلی قرار می دهیم چراكه این کار باعث می شود تا درب روی مکعب، تکان نخورد.

برای درست کردن دستگیره درب ابتدا دستمان را خیس می کنیم و یک گل را به صورت فتیله ای در دستمان لوله می کنیم و به اندازه پنج سانتیمتر می بریم و به صورت نیم دایره روی کار قرار می دهیم وآن را با کاردک روی درب پهن می کنیم و اگر روی کار ترک ایجاد شد باید سریعاً با کاردک روی آن را صاف کنیم.  حجم سازی

اوج تمدن سفال در ایران در دوران اسلامی به دوران سلجوقیان و صفویان برمی گردد. ما دراین دوران ازرنگ های زرین فام استفاده می شدكه دردوران معاصربندرت ازآن استفاده می شود.

گل سفال، از خاک طبیعی رس ساخته می شود و باید کاملاً تصفیه شود. برای كارسفال بایدازخاك رس شناخت كافی داشت. اساتید گذشته سفال از طریق لمس خاک به کیفیت آن پی می برده اند. در این زمینه عطار می فرماید:

در این صحرا روان شو، جستجو کن
زهر خاکی کمی بردار رو بو کن

زهر خاکی که بوی عشق برخاست
یقین دار تربت لیلی همانجاست

برای شروع کار ابتدا مقداری گل را از کیسه برمی داریم، درب کیسه را محکم می بندیم تا هوا وارد کیسه نشود، زیرا گل خشک میشود و روی میز شروع به ورز دادن می کنیم. بعداز آن، گل را روی صفحه پایه گردان قرار می دهیم، قبل از این کار می بایست یک کاغذ روی صفحه قرار دهیم و بعد گل را روی آن بگذاریم، تا گل به صفحه نچسبد.

در اینجا ما می خواهیم یک دست را درست کنیم، تا شما با حجم سازی آشنا شوید.

ابتدا گل را به صورت یک دستکش درمی آوریم و با ابزار فنری حجم دست را نازک می کنیم و با ابزار سوزنی، خط انگشتان را مشخص می کنیم و جای آنان را می بریم و انگشتان را جدا می کنیم و به هرکدام فرم می دهیم و آنان را از حالت مصنوعی در می آوریم و نازک می کنیم تا حالت طبیعی پیدا کند و با فنر، اضافات را برمی داریم و كارراپرداخت می كنیم.مثل مشخص کردن ناخنها و بندهای انگشتان.

حافظ می فرمایند:

دست از طلب ندارم
تا کام من برآید

یا تن رسد به جانم
یا جان ز تن برآید
   نکاتی در مورد تاریخچه و موارد استفاده سفال:

صنعت سفالگری ایران به دلایل گوناگون اقتصادی ،فرهنگی و اجتماعی، از گذشته های دور مورد توجه قرار گرفته است و در هر دوره تحول و توسعه یافته است. اختراع چرخ سفالگری در هزاره پنجم قبل از میلاد باعث رونق صنعت سفالگری شد و آن را در بخشهای وسیعی از ایران، از شوش در غرب تا استخر و سیران در جنوب و نیشابور و جرجان در شمال گسترش داد.

امروزه سفالگری و صنایع وابسته به آن تقریباً در تمام نقاط کشورمان رواج دارد و با توسعه روند صادرات صنایع دستی بر تعداد سفالگران و کارگاههای سفالگری افزوده شده است.

مواد اولیه ارزان، ساخت چرخهای سفالگری کوچک و بزرگ خانگی، تنوع طرح و سهولت یادگیری این هنردستی موجب شده است، سفالگری نه تنها به عنوان یک رشته هنری بلکه بعنوان یک شغل و پیشه درآید. در حال حاضر سفالگری توانسته است توجه مردم، بخصوص جوانان را به خود جلب کند.

باتوجه به پیشینه صنعت سفال میتوان از یک سو سهم این کالا را در صنایع دستی ایران که سهم عمده ای را در صادرات غیرنفتی تشکیل میدهد را بالا برد و از سوی دیگر می توان آن را متنوع کرد.
   حجم سازی:

برای ساخت نقش برجسته بر روی لوله گلی ابتدا گل را کاملاً ورز می دهیم وهر چند لحظه یکبار دستمان را خیس می کنیم تا گل سفت نشود، سپس بر روی میز ورز می دهیم، تا حباب های داخل گل بیرون بیاید. بعداز آن گل را تخت می کنیم، برای این کار یک روزنامه پهن می کنیم و گل را روی آن بوسیله دست پهن می کنیم و ترکهای دور آن را با دست صاف می کنیم و بعداز آن با وردنه، گل را پهن و یکدست می کنیم. اگر روی گل حبابی ایجاد شد آن را با سوزن خالی می کنیم و با کمی آب صاف می کنیم، تا کارمان خراب نشود.

روی گل با ابزار سوزنی یک مستطیل در می آوریم و اضافی آن را برمیداریم و با ابزار دندانپزکشی کادری را روی آن ایجاد می کنیم و با ابزار مثلثی شکل خط تفکیک را ایجاد می کنیم و با ابر روی سطح کارمان را صاف می کنیم، تا ترک برندارد. بر روی کتیبه ای طرحی را ایجاد می کنیم و با ابزار مثلثی شکل دور آن را خالی می کنیم و خط تفکیک را ایجاد می کنیم، و بعد با ابر پرداخت و صاف می کنیم.
   کتیبه نقش برجسته

در جلسات حجم سازی یک دست درست کردیم و با ابزار مثلثی شکل فنر مانند، اضافات حجم را جدا كردیم ، مثل لابه لای انگشتان و فرورفتگیهای دست که البته به نوع دست بستگی دارد، مثلاً یک دست لاغر است، یک دست چاق. بنابر نوع شکل دست، کارمان را پرداخت می کنیم و این کار بوسیله ابر انجام میشود. در پایان، کار ما می بایست آرام آرام خشک شود، زیرا اگر تند خشک شود ترک برمی دارد. برای این کار، ما یک پلاستیک روی آن قرار می دهیم تا آرام آرام خشک شود، و سپس آن رادر کوره دردمای بین 800تا960درجه سانتیگرادوبه مدت 4 ساعت حرارت می دهیم و وقتی که عمل پخت انجام شد، کار ما 24 ساعت طول می کشد تا سرد شود.    کتیبه، نقش برجسته:

ابتدا گل را ورز می دهیم تا حباب های داخل آن گرفته شود و هرچند یکبار دستمان را خیس کنیم تا گل خشک نشود. زیرا ترک میخورد بعد با مشت گل را ورز می دهیم و آن را پهن می کنیم، سپس به وسیله یک وردنه گل را روی مقوا پهن می کنیم و حباب های اضافی را از بین می بریم و با ابر فشرده کار را صاف می کنیم.

برای پیاده کردن طرح روی گل از کاغذ پوستی استفاده می شود. طرح را روی کاغذ پوستی میکشیم و آن را روی گل قرار میدهیم و با چاقوی جراحی روی نقش می کشیم به صورتی که کاغذ پاره نشود و بعداز اتمام کاغذ را برمی داریم و جای خط هایی را که ایجاد شده عمیق می کنیم و بعداز آن بوسیله ابزار مثلثی شکل خط تفکیک را برجسته می کنیم و با ابزار مثلثی شکل دور کار را عمیق و شیبدار می کنیم و با ابر روی آن را صاف و تمیز می کنیم و یک پلاستیک روی آن قرار می دهیم تا خشک شود.
 

ساخت سفال به روش ورقه ای

ابتدا مقداری گل را ورز می دهیم و حبابهای آن را می گیریم و آن را یکدست می کنیم، و روی یک مقوا گل را کاملاً پهن می کنیم و با وردنه آن را یکدست می کنیم و با ابزار سوزنی شکل کارمان را می بریم و یک صفحه مستطیل شکل ، درمی آوریم و اضافه های آن را برمی داریم. و 4 عدد از این مستطیل را درست می کنیم و بعد دور مستطیل ها را خیس می کنیم تا به هم نچسبند و مستطیل ها را دور تا دور کار می چسبانیم و محل اتصال را با انگشتان، کاملاً محو می کنیم.
روی سطح کار را با وردنه صاف می کنیم و با ابر قسمتهای ترک خورده را کاملاً صاف و پرداخت می کنیم. بعد آن را روی پایه گردان قرار می دهیم قبل از آن زیر کار را روزنامه قرار می دهیم، از زاویه نیم رخ کار را کاملاً صاف می کنیم، و بعد برای درست کردن درب ،مقداری گل را به اندازه ظرف با وردنه صاف می کنیم و روی طرف قرار می دهیم.  ساخت حجم «نماد رویش»:

ظرفی را که ساخته ایم را با ابزار مثلثی شکل حالت می دهیم، قسمتهای اضافی را برمیداریم و با ابر خیس و فشرده شده روی آن را کاملاً پرداخت می کنیم. سپس با چاقو جراحی روی بدنه را حالت 8و7 ایجاد می کنیم و روی این 8و7، 8و7 کوچکتر می کشیم و میگذاریم خشک شود، پس از اینکه حجم ما خشک شد، روی آن را سمباده می زنیم تا صاف شود. سپس داخل کوره در دمای 960 درجه سانتیگراد حرارت می دهیم تا کاملاً پخته شود؛ و پس از 24 ساعت که از پخته شدن گذشت و سرد شد آن را از کوره بیرون می آوریم و لعاب می زنیم.

برای ساختن حجم دیگر: ابتدا گل را ورز می دهیم تا یکدست شود و حبابهای داخل گل از بین برود، ابتدا گل را به صورت مخروط درمی آوریم، سر مخروط را پیچ می دهیم، با ابزار مثلثی بزرگ روی پایه مخروط را صاف می كنیم و اضافه ها را برمی داریم. با سوزن چند خطوط ساده را روی پایه ایجاد می کنیم، روی قسمت پیچ خورده را با سوزن چند خطوط پیچ مانند،ایجاد می کنیم و با ابزار مثلثی دور آن را خالی می کنیم و خط تفکیک ایجاد می کنیم.
   ساخت استوانه توسط چرخ سفالگری:

ابتدا مقداری گل را برمی داریم و ورز می دهیم، تا حباب های داخل آن خارج شود. گل آماده شده را روی چرخ قرار می دهیم و فرم دلخواه را به گل می دهیم و ته کار را خیس می کنیم تا به پایه نچسبد و چرخ را روشن می کنیم، اولین مرحله آوردن گل به مرکز است و هرچندوقت یک بار دستمان را خیس می کنیم، دوتا شست خودمان را در مرکز گل قرار میدهیم و یکدست سوراخ می کنیم و بعد انگشت اشاره را داخل استوانه قرار می دهیم و بقیه انگشتان را بیرون استوانه قرار می دهیم و دست چپمان را در داخل ظرف برده و دست راست را به حالتی که انگشت اشاره را جمع و شست کشیده شودقرارمی دهیم وقتی دست چپ داخل ظرف می رود از کنار با شست دست راست که کنار و بیرون ظرف است، حالت مماس پیدا کند و در این حالت استوانه را به سمت بالا می آوریم و آن را کاملاً صاف می کنیم.
اگر داخل سفال آب جمع شد، حتماً با ابر خشک کنیم، چون ترک میخورد. یک ساعت بعد روی کار را تراش می دهیم، به صورتی که کار روی چرخ می چرخد، با ابزار مثلثی روی کار را صاف می کنیم وبه آن حالت می دهیم، و با ابزارهای مختلف سطح آن را تزیین می کنیم.
   ساختن ظرف دیگر:

ابتدا گل را ورز میدهیم، تا حباب های داخل آن خارج شود و سپس ته گل را خیس می کنیم تا به چرخ بچسبد، بعد چرخ را روشن می کنیم، دوتا شصت را درهم قفل و روی گل می فشاریم تا گل به مرکز بیاید. دوتا شصت را داخل گل می کنیم تا داخل گل خالی شود و بعد دست راستمان را،به صورتی که انگشت اشاره در داخل و بقیه بیرون باشدقرارمی دهیم و دست چپ در کنار کار قرارمی دهیم و کار رابه سمت بالا می کشیم.
از داخل، قسمت پایین را بازترکرده وبه سمت بالا کار را باریکتر می کنیم با انگشت کوچک در حین چرخیدن روی کار نواری ایجاد می کنیم و با کاردک روی آن را تزیین می کنیم.
   ساخت بشقاب:

ابتدا مقداری گل را ورز می دهیم تا حباب های داخل آن خارج شود، سپس گل را بر روی چرخ می گذاریم ته کار را خیس می کنیم تا به کار بچسبد.
چرخ را روشن می کنیم و گل را به حال چرخیدن ورز می دهیم وگل را به مرکز می آوریم و با دوشست،قسمت مرکز راسوراخ می کنیم دراین حین مقداری آب را داخل مرکزمی ریزیم تا کارخوب سوراخ شود، وقتی گل راخوب صاف و بازکردیم، انگشت اشاره داخل کار و مچ به سمت بیرون می آید و دهانه ظرف بازمی شود در حین کار نباید کار لنگی داشته باشد. برا ی تهیه بشقاب باید از گل سفت استفاده شود.

چهار انگشت دست چپ داخل ظرف و انگشت اشاره دست راست داخل و بقیه انگشتان رابیرون قرارمی دهیم. دهانه ظرف را بازمی کنیم با ابر داخل کاسه را صاف می کنیم و چرخ را خاموش می کنیم کار را می گذاریم خشک شود، با سیم کاررا می بریم، واز زیر با دوانگشت کار را برمی داریم. قبل از برداشتن و خاموش کردن چرخ با انگشت و یا کاردک روی کار را تزیین می کنیم.
 


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


 
   


قالب وبلاگ

شعر فارسی

فروشگاه اینترنتی

فال حافظ

کسب درآمد

اس ام اس

تبادل لینک

فال ازدواج

طراحی بنر

<
كد جاوا در قالبسرا
> فروشگاه

لطفاً كمی صبر كنید ...

فروشگاه اینترنتی

پیشنهاد ما
محصولات برتر
محصولات جدید
Copyright © All rights reserved.