تبلیغات
درخانه همه فن حریف باشید - حیوانات خانگی-جوندگان
 
درخانه همه فن حریف باشید
صفحه نخست               تماس با مدیر          پست الکترونیک             RSS              ATOM
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی رعیتی
نویسندگان
نظرسنجی
دوستان عزیز شما دوست دارید مباحث این وبسایت در راستای چه موضوعی باشد؟لینک های مفید
همستر
حیوانی کوچک و بسیار زیبا و جذاب در رنگ های گوناگون ازجمله سفید، طلائی، سیاه، زرد، کرم،، خاکی و . . . است که از خانواده جوندگان بوده و همه چیزخوار(omnivorous) میباشد. به این جانور انواع میوه، سبزیجات و دانه ها را بعنوان غذا میتوان داد. کلمه همستر از یک لغت آلمانی به معنای محتکر گرفته شده است. برای نگهداری از همستر از ظروف شیشه ای (شبیه به آکواریم) استفاده می شود که می تواند درب آن نیز بسته شود. زیر کف پای حیوان نرمه چوب نجاری ریخته میشود. این حیوان روز خواب است و از غروب شروع به بازیگوشی می کند. در صورتی که در قفس آن یک عدد چرخ و فلک یا سطح شیبدار (سرسره) مخصوص و یا تونل مخصوص قرار گیرد بازی کردن آن را می توانید بخوبی مشاهده نمائید. همستر براحتی به شما عادت میکند و از سر و کول شما بالا میرود. دارای 4 انگشت دست و 5 انگشت پا است و روی پاهای خود می ایستد. در هنگام خوابیدن در بسیاری از مواقع مانند انسانها به رو می خوابد و خواب سنگینی دارد بگونه ای که اگر به آرامی پا یا دست آنرا بگیرید و آنرا از جا بلند کنید ممکن است بیدار نشود. همستر حیوانی بسیار تمیز است و مرتب دستان خود را به دهان خود برده و جاهای گوناگون بدن خود را تمیز می کند. یکی از مشخصات جالب این حیوان بوی بسیار کم آن است که در صورت استفاده از آکواریم درب دار براحتی می توان آنرا در تمام نقاط خانه نگهداری نمود (حتی اتاق خواب یا پذیرائی و . . . ).
       این حیوان در صورت خود جیب های گونه ای (cheek pouch) یا همان لپ دارد. این لپ ها در دو طرف صورت واقع شده اند و کار حمل مواد غذایی و مخفی کردن نوزادان تازه متولد شده در هنگام خطر را بر عهده دارند. همستر قسمت عمده ای از غذائی که شما برای آن میگذارید را در ابتدا بشکلی حریصانه در این جیب ها قرار میدهد و سپس در گوشه ای از قفس آنها را خارج کرده و شروع به خوردن می نماید.
      همستر بالغ در هر روز 5 تا 10 گرم غذا و مقدار کمی آب احتیاج دارد. وزن بالغ حدود 100 تا 130 گرم و طول عمر آن تا 2 سال است. دندانهای پیشین همستر بطور مداوم در حال رشد است و برای کوتاه کردن آن احتیاج به جویدن مواد جامد از قبیل چوب و کارتن و ... دارد. همستر در هر زایمان 5 تا 9 نوزاد بدنیا می آورد. در بعضی از منابع تا 27 نوزاد نیز گزارش شده است. نوزاد این حیوان از سن7 تا 10 روزگی شروع به خوردن مواد جامد خواهد کرد.
       از همستر بیماری خاصی در انتقال به انسان گزارش نشده است و واکسن خاصی نیز برای آن وجود ندارد اما بهتر است هر شش ماه یکبار داروی انگلی لازم به آن داده شود.
     مدتی است که به دلیل سهولت نگهداری و زیبائی بالای این حیوان، نگهداری از آن در کشورهای متعدد اروپائی و آمریکائی رواج چشمگیری داشته است. برای اطلاعات بیشتر می توانید کلمه همستر(Hamster) را در اینترنت (فارسی یا انگلیسی) جستجو کنید. در صورتی که نگهداری از این حیوان را تجربه کنید بطور حتم علاقه زیادی به آن خواهید یافت. علی رغم آنکه از رواج همستر در ایران چندین سال می گذرد بسیاری از مردم آن را با موش اشتباه می کنند و در خیلی از موارد با نگاهی چندش آور و نامطلوب به آن می نگرند. lol
      همستر موش نیست و حیوانی پاک است. جهش های ژنتیکی باعث شده است تا گونه های بسیار متنوعی از نظر رنگ و شکل پوست (مو کوتاه، پشمالو ، دم جارو و . . . ) از آن بوجود آیند
برقراری ارتباط لازمه نگهداری از هر حیوانی است و بهترین زمان برای برقراری ارتباط هنگام غذا دادن به حیوان است (بهترین زمان برای غذا دادن به همستر صبح زود و یا هنگام غروب است). نخست یک تخمه به او بدهید. ابتدا خجالت میکشد سپس آرام آرام شروع به شکستن میکند. بعد از آن دست را به آرامی وارد آکواریوم کرده و پشت گردنش را لمس کنید و بازی کنید. پس از رضایت حیوان را در دست بگیرید. این کار را حداقل روزی 3 بار انجام دهید زیرا همستر ها به بازی کردن علاقه زیادی دارند . هیچگاه همستر را از بالا رها نکنید زیرا دست و پایش به راحتی میشکند. هم چنین بیدار کردن همستر و ترساندن آن موجب ناراحتی او میشود و این امکان وجود دارد که همستر دست شما را گاز بگیرد ولی گاز گرفتن معمولا بر اثر اضطراب و ترس او می باشد. چنانچه حیوان را با آرامی و ملایمت همراه با مقداری باج دهی (مثلاٌ دادن مقداری غذای مورد علاقه موقع و در دست گرفتن) معمولا بر کمرویی و تمایل گزندگی آن غلبه میکنید. همچنین همستری که بدلیل محیط نامناسب زندگی و یا صداهای اضافی تحت فشار قرار دارد اغلب اوقات آشفته بوده و تمایل گاز گرفتن در او بیشتر است. کار کردن بر روی حیوان برای اهلی و دست آموز کردن او را فقط در هنگامیکه حیوان از لانه خود بیرون می آید انجام دهید. بیدار نمودن همستر میتواند باعث عصبانیت و بدخلقی او گردد. همستر بخوبی با شما انس می گیرد . ابتدا به همستر اجازه دهید به محیط جدید خو بگیرد. زمانی که آرام به نظر رسید شروع به گذراندن وقت خود در اطراف قفس نمائید و به آرامی با حیوان صحبت نمائید تا به صدای شما عادت نماید. هنگامی که در حضور شما احساس راحتی نمود با دست خود شروع به دادن مقداری غذای خوشمزه (مثل تخمه آفتابگردان- کشمش یا هر خشکبار دیگر که بو داده و شور نباشد ) به او نمائید. هنگامیکه غذا را با خوشی از دست شما گرفت شما میتوانید تلاش خود را برای گرفتن اوشروع کنید. اجازه دهید کف دست شما راه برود. زمان برای این پیشرفت متغییر است و مخصوصا به سن حیوان بستگی دارد. همستر شما ممکن است براحتی بپذیرد که شما او را در دست گیرید و یا ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد.
همستر
همستر بسیار دوس داشتنی است و در مدت کوتاهی شروع به تولید مثل و هم آوری میکند
تشخیص جنسیت همستر به صورت عکس زیر استخرگوش

خرگوش
 vخرگوش


خرگوش‌ اهلی‌ (Oryctolagus Cuniculus)حیوانی‌ از راسته‌ خرگوش‌ شكلان‌ (Lagomorpha) و خانواده‌ Leporidae است‌ و خاستگاه‌ ابتدائی‌ آن‌ غرب‌ اروپا و شمال‌ غرب‌ آفریقا می‌باشد.

در حال‌ حاضر از نژادهای‌ مختلف‌ آن‌ به‌ منظورهای‌ گوناگون‌ از جمله‌ تولید پشم‌ و گوشت‌، انجام‌ تحقیقات‌بیولوژیكی‌ و بعنوان‌ حیوانات‌ خانگی‌ استفاده‌ می‌شود.


رفتار غیر تهاجمی‌ و آرام‌ خرگوش‌ آنرا بعنوان‌ یك‌ حیوان‌ خانگی‌ ایده‌آل‌ مطرح‌ نموده‌ است‌. با این‌ وجود جهت‌نگهداری‌ مناسب‌ آن‌، آشنائی‌ با خصوصیات‌ آناتومیكی‌، فیزیولوژیكی‌ و رفتاری‌ این‌ حیوان‌ ضروری‌ است‌.ویژگیهای‌ كالبد شناسی‌ و فیزیولوژیكی‌

سر: مهمترین‌ ویژگی‌ آناتومیكی‌ حیوان‌ در سر، گوشها می‌باشند. بخش‌ خارجی‌ گوشها یعنی‌ لاله‌ گوش‌خصوصیت‌ برجسته‌ این‌ حیوان‌ بوده‌ و علاوه‌ بر نقش‌ آن‌ در شنوائی‌، به‌ لحاظ وجود شبكه‌ وسیع‌ عروقی‌ در زیر پوست‌این‌ ناحیه‌، تأثیر مهمی‌ درتنظیم‌ حرارت‌ بدن‌ دارند. لاله‌های‌ گوش‌ نرم‌ و بسیار حساس‌ می‌باشند و نباید از آنها برای‌گرفتن‌ و مقید كردن‌ حیوان‌ استفاده‌ نمود.

چشمها به‌ نسبت‌ اندازه‌ سر بزرگ‌ و دارای‌ زاویه‌ دیدی‌ حدود ۱۹۰ درجه‌ می‌باشند. مردمكها قدرت‌ اتساع‌زیادی‌ دارند و بدین‌ علت‌ حساسیت‌ بینائی‌ حیوان‌ به‌ نور را در مقایسه‌ با انسان‌ ۸ برابر افزایش‌ می‌دهند. پلك‌ سوم‌ دراین‌ حیوانات‌ رشد قابل‌ ملاحظه‌ای‌ دارد كه‌ در هنگام‌ خواب‌ از گوشه‌ داخلی‌ چشم‌ حركت‌ نموده‌ و سطح‌ قرنیه‌ رامی‌پوشاند.

دندانهای‌ خرگوش‌ رشد دائمی‌ دارند، بعنوان‌ مثال‌ دندانهای‌ پیشین‌ در طول‌ سال‌ بیش‌ از ۱۰-۱۲ سانتیمتر رشدمی‌نماید بنابراین‌ بیماریهای‌ دندانی‌ نظیر رشد بیش‌ از حد دندانها و یا وجود دندانهای‌ نابجا و بد شكل‌ از موارد متداول‌در خرگوشها می‌باشند.

قفسه‌ صدری‌: حجم‌ قفسه‌ صدری‌ در مقایسه‌ با گنجایش‌ محوطه‌ خیلی‌ كوچك‌ است‌. قلب‌ نیز كوچك‌ است‌ وبر خلاف‌ سایر پستانداران‌ دریچه‌ دهلیزی‌ - بطنی‌ سمت‌ راست‌ سه‌ لختی‌ (Tricuspid) نبوده‌ و دو لختی‌ است‌.

محوطه‌ بطنی‌: طول‌ روده‌ها حدود ۱۰ برابر طول‌ بدن‌ است‌ و بخش‌ مهمی‌ از آن‌ را (از نظر گنجایش‌ و عملكرد)روده‌كور (Cecum)تشكیل‌ می‌دهد كه‌ باقیمانده‌ هضم‌ نشده‌ مواد غذائی‌ پس‌ از عبور از روده‌ باریك‌ وارد آن‌ شده‌ وتوسط میكروفلور موجود در آن‌ مورد تجزیه‌ قرار می‌گیرند و تركیبی‌ غنی‌ از پروتئین‌ و ویتامین‌ را ایجاد می‌كنند.

خرگوش‌ بطور طبیعی‌ و غریزی‌ رفتاری‌ تحت‌ عنوان‌ مدفوع‌ خواری‌ دارد. این‌ حیوانات‌ دو نوع‌ مدفوع‌ تولیدمی‌كنند كه‌ یك‌ نوع‌ آن‌ بشكل‌ دانه‌ای‌ و نوع‌ دیگر بحالت‌ خمیری‌ است‌. نوع‌ دوم‌ غنی‌ از تركیبات‌ پروتئینی‌ و ویتامینی‌است‌ و حیوان‌ فقط این‌ نوع‌ مدفوع‌ را مورد تغذیه‌ قرار می‌دهد. این‌ عمل‌ معمولا صبح‌ زود انجام‌ می‌شود و حیوان‌مدفوع‌ را مستقیما از مخرج‌ خود می‌گیرد و بدین‌ ترتیب‌ بخشی‌ از نیاز بدن‌ به‌ پروتئین‌ و تركیبات‌ ویتامینی‌ را تامین‌می‌نماید.

ادرار خرگوش‌ بواسطه‌ مصرف‌ جیره‌ غذائی‌ گیاهی‌ دارای‌ PH قلیائی‌ حدود ۸/۲ است‌ و رنگ‌ آن‌ از زرد روشن‌ تانارنجی‌ پر رنگ‌ یا قهوه‌ای‌ متمایل‌ به‌ قرمز متغیر است‌ كه‌ میزان‌ رنگ‌ بر اساس‌ دهیدراتاسیون‌ و قلیائی‌ بودن‌ ادرار تغییرمی‌كند. همچنین‌ بخاطر وجود نمكهای‌ كربنات‌ كلسیم‌ و فسفات‌ آمونیم‌ و منیزیم‌ ادرار كدر است‌. رسوب‌ این‌ تركیبات‌بر سطح‌ میله‌های‌ قفس‌، تمیز كردن‌ لانه‌ را با اشكال‌ روبرو می‌سازد.

درجه‌ حرارت‌ طبیعی‌ بدن‌ بین‌ ۳۷ تا ۳۹/۴ درجه‌ سانتیگراد و به‌ طور متوسط ۳۸/۳ درجه‌ سانتیگراد می‌باشد.

با توجه‌ به‌ وجود نژادهای‌ مختلف‌ وزن‌ حیوان‌ بالغ‌ می‌تواند از حداقل‌kg ۰/۹ در نژادهای‌ كوچك‌ (آلمانی‌،لهستانی‌) تا kg ۱/۸ در نژادهای‌ متوسط (نیوزیلند) و kg ۷/۳ در نژادهای‌ بزرگ‌ (فلاماندری‌ بزرگ‌) متغیر باشد. متوسططول‌ عمر این‌ حیوان‌ حدود ۵ تا ۶ سال‌ و حداكثر طول‌ عمر قابل‌ انتظار ۱۵ سال‌ است‌.

نگهداری

خرگوش‌ را می‌توان‌ در داخل‌ منزل‌ (بعنوان‌ مثال‌ در حیاط) نگهداری‌ نمود. حداقل‌ سطح‌ مورد نیاز برای‌خرگوش‌ با وزن‌ kg ۲ حدود ۰/۳ متر مربع‌ است‌. برای‌ خرگوشهای‌ با وزن‌ بیش‌ از kg ۲ به‌ ازاء هر كیلوگرم‌ وزن‌ اضافه‌سطح‌ لانه‌ باید حدود ۰/۲ - ۰/۱ متر مربع‌ افزایش‌ یابد و در صورتیكه‌ چند خرگوش‌ با هم‌ نگهداری‌ شوند باید به‌ ازاءهر خرگوش‌ اضافی‌ ۰/۲ متر مربع‌ به‌ سطح‌ لانه‌ افزوده‌ گردد.

ارتقاع‌ لانه‌ باید در حدی‌ باشد كه‌ حیوان‌ بتواند بطور كامل‌ بر روی‌ پاهای‌ خود بلند شود كه‌ بسته‌ به‌ جثه‌ حیوان‌می‌تواند حدود ۴۵-۹۰ سانتیمتر در نظر گرفته‌ شود. در صورتیكه‌ خرگوش‌ در فضای‌ خارج‌ منزل‌ نگهداری‌ می‌شودكف‌ لانه‌ باید در مقابل‌ نفوذ رطوبت‌ عایق‌ شود و در صورتیكه‌ نگهداری‌ در داخل‌ منزل‌ صورت‌ می‌گیرد كف‌ لانه‌می‌تواند مشبك‌ و یا توری‌ باشد كه‌ بدین‌ ترتیب‌ ادرار و رطوبت‌ ناشی‌ از آن‌ در كف‌ قفس‌ باقی‌ نمی‌ماند و این‌ مسئله‌اجازه‌ می‌دهد تا تمیز كردن‌ لانه‌ در فواصل‌ طولانی‌تری‌ انجام‌ گیرد.

جهت‌ جلوگیری‌ از بروز نزاع‌ در بین‌ خرگوشها و عوارض‌ متعاقب‌ آن‌، خرگوشهای‌ نر را باید جدا از هم‌ نگهداری‌نمود. همچنین‌ نرها و ماده‌ها نیز جز در هنگام‌ جفتگیری‌ باید در لانه‌های‌ جداگانه‌ نگهداری‌ شوند. نگهداری‌ چندخرگوش‌ ماده‌ با هم‌ در یك‌ قفس‌ اشكالی‌ ندارد.

خرگوشها می‌توانند درجه‌ حرارت‌ بین‌ ۲۷ - ۴ درجه‌ را تحمل‌ نمایند كه‌ البته‌ متوسط درجه‌ حرارت‌ توصیه‌شده‌ بین‌ ۲۲ - ۱۶ درجه‌ سانتیگراد است‌. رطوبت‌ محیط باید حدود ۶۰ - ۴۰ % باشد و حداقل‌ طول‌ مدت‌ روشنائی‌مورد نیاز ۱۶ - ۱۴ ساعت‌ است‌. در صورتیكه‌ طول‌ مدت‌ روشنائی‌ محیط از این‌ مقدار كوتاهتر باشد حیوان‌ دچارنقصان‌ فعالیت‌ جنسی‌ پائیزی‌ (Autumnal Sexual depression) می‌گردد.

تغذیه

میزان‌ مصرف‌ غذا در خرگوشها بطور متوسط روزانه‌ حدود ۵ گرم‌ به‌ ازاء ۱۰۰ گرم‌ وزن‌ بدن‌ است‌. بهترین‌ ماده‌غذائی‌ برای‌ خرگوشها، جیره‌های‌ غذائی‌ تجاری‌ است‌ كه‌ تركیبات‌ آن‌ بر اساس‌ نیاز حیوان‌ تنظیم‌ شده‌ است‌. این‌جیره‌ها معمولا حاوی‌ ۱۷% - ۱۴% پروتئین‌، ۲۲% - ۱۲% فیبرخام‌ و ۲۵۰۰ - ۲۱۰۰ كیلو كالری‌ انرژی‌ هستند.

در كنار این‌ مواد می‌توان‌ از سبزیجات‌ مختلف‌ نیز استفاده‌ نمود و باید توجه‌ كرد كه‌ سبزیجات‌ فاسد و كپك‌زده‌نباشند.

این‌ حیوان‌ از نظر فیزیولوژیك‌ شبه‌ نشخوار كننده‌ (Pseudoruminant) بشمار میرود و چون‌ میكروفلور دستگاه‌گوارش‌ آن‌ نسبت‌ به‌ تغییرات‌ اسمولاریته‌ و PHبسیار حساس‌ است‌ بنابر این‌ تغییر نوع‌ مواد غذائی‌ باید به‌ آهستگی‌ وطی‌ مدت‌ ۵ - ۴ روز انجام‌ گیرد و هرگونه‌ تغییر ناگهانی‌ در محتویات‌ جیره‌ غذائی‌، بخصوص‌ استفاده‌ از جیره‌های‌ غنی‌از كربوهیدرات‌ می‌تواند با ایجاد اختلالات‌ شدید گوارشی‌ سبب‌ مرگ‌ حیوان‌ گردد.

تولید مثل

تعیین‌ جنسیت‌ در خرگوشهای‌ نابالغ‌ بسیار مشكل‌ بوده‌ و به‌ تجربه‌ نیاز دارد. بنابراین‌ در این‌ مورد از دامپزشك‌كمك‌ بگیرید.

خرگوشها در حدود سن‌ ۲۴ - ۱۶ هفتگی‌ به‌ بلوغ‌ می‌رسند. نژادهای‌ كوچكتر زودتر ازنژادهای‌ بزرگتر و ماده‌هازودتر از نرها بالغ‌ می‌شوند. خرگوش‌ ماده‌ سیكل‌ اوستروس‌ منظمی‌ ندارد ولی‌ مرحله‌ پذیرش‌ جنسی‌ طولانی‌ و حدود۷-۱۰ روز است‌. در صورتیكه‌ جفتگیری‌ انجام‌ نگیرد ظرف‌ ۱-۲ روز حالت‌ پذیرش‌ از بین‌ رفته‌ و پس‌ از آن‌ حیوان‌مجددٹ وارد مرحله‌ پذیرش‌ جنسی می‌گردد.

خرگوش‌ ماده‌ای‌ كه‌ وارد این‌ مرحله‌ شده‌ است‌ به‌ سایر خرگوشهای‌ ماده‌ داخل‌ قفس‌ اجازه‌ می‌دهد كه‌ بر پشت‌وی‌ بجهند كه‌ این‌ نشانه‌ در جهت‌ تشخیص‌ حیوان‌ آماده‌ جفتگیری‌ حائز اهمیت‌ است‌. همانگونه‌ كه‌ در مبحث‌ لانه‌ ذكرشد نرها و ماده‌ها باید جدا از یكدیگر نگهداری‌ شوند و فقط هنگام‌ پذیرش‌ جنسی‌ خرگوش‌ ماده‌ برای‌ مدت‌ حدود۱۰ دقیقه‌ در قفس‌ خرگوش‌ نر قرار داده‌ شود.

در صورتیكه‌ جفتگیری‌ منجر به‌ لقاح‌ نگردد، ممكن‌ است‌ آبستنی‌ كاذب‌ (Pseudopregnancy) رخ‌ دهد. در این‌مرحله‌ حیوان‌ ماده‌ كلیه‌ حالات‌ حیوان‌ آبستن‌ را دارد و حتی‌ پستانها نیز بزرگ‌ می‌شوند ولی‌ این‌ مرحله‌ حداكثر پس‌ ازحدود ۱۸ روز خاتمه‌ می‌یابد.

طول‌ مدت‌ آبستنی‌ حدود ۳۳ - ۳۰ روز است‌. رشد پستانها سریع‌ بوده‌ و طی‌ هفته‌ آخر آبستنی‌ صورت‌ می‌گیرد.طی‌ روزهای‌ آخر حیوان‌ ماده‌ شروع‌ به‌ ساخت‌ لانه‌ می‌نماید و برای‌ این‌ منظور اقدام‌ به‌ كندن‌ موهای‌ ناحیه‌ شكم‌می‌كند. تعداد بچه‌ها بین‌ ۴-۱۲ و بطور متوسط ۷ عدد است‌. بچه‌ها معمولا صبح‌ زود و طی‌ حدود یك‌ ساعت‌ و یاكمتر متولد می‌شوند. طول‌ مدت‌ شیردهی‌ حدود ۴-۶ هفته‌ است‌. مادر در طول‌ روز فقط یكبار و معمولا صبحها به‌بچه‌ها شیر می‌دهد و بقیه‌ ساعات‌ روز لانه‌ بچه‌ها را ترك‌ می‌نماید كه‌ این‌ مسئله‌ نباید بعنوان‌ عدم‌ پذیرش‌ بچه‌هاتوسط مادر قلمداد شود. در صورت‌ مرگ‌ مادر و یا هنگامی‌ كه‌ مادر قادر به‌ شیردادن‌ بچه‌ها نباشد می‌توان‌ آنها رابصورت‌ دستی‌ تغذیه‌ نمود. جهت‌ تغذیه‌ بچه‌ها شیر با فرمولهای‌ مختلفی‌ توصیه‌ شده‌ است‌ كه‌ یكی‌ از ساده‌ترین‌فرمولها بشرح‌ زیر می‌باشد:

شیر گاو ۲۴۰ سی‌سی‌

زرده‌ تخم‌ مرغ‌ ۱ عدد

عسل ‌۵ سی‌سی‌

مولیتی‌ ویتامین‌ كودكان ‌۵ سی‌سی‌

شیر دادن‌ هر ۱۲ تا ۲۴ ساعت‌ انجام‌ می‌گیرد. البته‌ باید در نظر داشت‌ كه‌ تغذیه‌ دستی‌ بچه‌ خرگوشها بندرت‌موفقیت‌آمیز بوده‌ و ممكن‌ است‌ با مشكلات‌ و عوارض‌ متعدد گوارشی‌ و تنفسی‌ در بچه‌ خرگوشها همراه‌ باشد


بارداری در خرگوشبارداری در خرگوش علامت خاصی ندارد و اصولا تشخیص خرگوش باردار آسان نیست ، مگر اینکه تعداد بچه ها زیاد باشند و در آن هنگان تورم شکم خرگوش ملموس خواهد بود . تنها علامت بارداری در خرگوش تغییرات دمای بدن حیوان است که در نتیجه ء تغییرات هورمونی حاصل می گردد ، و در بارداری کاذب نیز ظاهر می شود . و البته کندن پشم ها توسط خود حیوان در مراحل آخر بارداری برای ساختن لانه . بعضی از خرگوش های مادر پشم خود را نمی کنند تا روز قبل از زایمان و برخی دیگر دقیقا بعد از زایمان این کار را می کنند . اگر خرگوش ماده شما با خرگوش نری بوده ، سی و سه روز بعد از ملاقات دو خرگوش، منتظر بچه خرگوش ها باشید .
24 روز بعد از جفتگیری ، لا نه ای برای خرگوش ماده فراهم کنید . جعبه باید چهار اینج از بدن خود مادر بزرگتر باشد . اگر جعبه خیلی بزرگ باشد خرگوش مادر از ان به عنوان محل خواب استفاده می کند و این می تواند به نوزادان آسیب برساند . همچنین جعبه های خیلی بزرگ ممکن است به عنوان محل ادرار توسط خرگوش مادر مورد استفاده قرار گیرند .
به خرگوش باردار خود به همانگونه و اندازه غذا بدهید که قبلا می دادید .بیش از حد غذا دادن به خرگوش باردار ممکن سبب ایجاد افزایش وزن گردد و مشکلاتی را در پی داشته باشد . این روال را ادامه دهید تا روزی که او زایمان کند و از آن پس به او همان اندازه غذا دهید که درخواست می کند . این روال را ادامه دهید تا روزی که بچه خرگوش ها از شیر گرفته شوند . در این هنگام احتمالا خرگوش ما ضعبف و لاغر به نظر می رسد .
زمانی که بچه خرگوش ها از لانه خارج می گردند به انها اجازهء مصرف غذای خرگوش های بزرگ را ندهید چون ممکن است مشکلات سوئ هاضمه پیدا کنند . از هشت هفتگی بچه خرگوش ها می توانند غذای عادی مصرف کنند . ابتدا با یک گونه غذا شروع کنید و فقط همان نوع (مثلا کاهو) را به بچه خرگوشها بدهید . سپس بعد از مدتی می توانید غذاهای دیگر را نیز به انان پیشنهاد دهید .
بچه خرگوش ها می توانند از شش هفتگی از مادر جدا شوند ولی توصیه می شود تا هفت و یا هشت هفتگی در کنار مادر بمانند . توصیه می شود در هفت هفتگی بچه های بزرگ تر و درشت تر را از مادر جدا کنید و سپس در هشت هفتگی بچه های کوچکتر را از مادر جدا کنید به تدریج . این به بچه های کوچک این فرصت را می دهد که از شیر مادر نهایت بهره جویی را بکنند.


سنجاب
سنجاب

تغذیه سنجابها
بهترین غذا برای سنجاب دانه های روغنی ، سبزیجات و میوه جات است در عین حال گروهی از سنجاب ها همانند
همه چیز خوار بوده و حتی می تواند از پیتزا و اسنکهای گوشتی استفاده نمایند(Urban Squirrel )سنجاب

گاهی سنجابها از تخم پرندگان نیز به عنوان غذا استفاده می کنند. به هر حال وقتی سنجاب غذاهای اصلی خود را جهت تغذیه پیدا نکند هر چیزی را که ممکن است خاصیت غذایی داشته باشد را به عنوان غذا مصرف مینماید
لازم به ذکر است مصرف نمک در این حیوان به دلیل اینکه باعث مرگ زودرس میگردد ممنوع است

:تولید مثل
زمان بلوغ جنسی در سنجاب 18-12 ماهگی است.طول دوره فحلی 14-12 روز و مدت زمان آبستنی 45-30 روز (است.(بسته به نژادهای مختلف متفاوت است

سنجابها در هر سال معمولا یک تا دو زایمان به فاصله یک ماه از یکدیگر خواهند داشت ، که زمان آن اواخر زمستان و اوایل بهار است. اغلب سنجابها تا 4 نوزاد به دنیا می آورند که نوزادان بدون مو و با چشمان بسته به دنیا می آیند. وزن نوزادان درهنگام تولد حدود6-4 گرم میباشد. مادر تا هنگامی که نوزادان توانایی خروج از سوراخ را پیدا کنند به آنها شیر می دهد، که این زمان 10-8 هفته به طول می انجامد. نوزادان در حدود سن 30-25 روزگی چشم باز می کنند و در حدود سن 15 روزگی بدن آنها از مو پوشیده میگردد

:جایگاه و شرایط نگهداری سنجاب
سنجابها جزء حیوانات وحشی بوده و به راحتی رام نمی گردند و به دلیل رشد دندان های پیش بصورت مداوم ، نگهداری این حیوان بصورت آزاد دردسرآفرین خواهد بود ، به حدی که سنجاب در این حالت آسیب جدی به لوازم منزل بخصوص وسایل چوبی خواهد زد
بهترین روش برای نگهداری سنجاب قفسهای سیمی یا ویواریوم های شیشه ای است ، ویواریوم نسبت به قفس دارای ارجحییت می باشد
بهتر است کف ویواریوم از پوشال و تراشه های چوب پوشیده گردد و در آن چند شاخه درخت جهت بالا و پایین پریدن حیوان قرارگیرد. این عمل علاوه بر سرگرم کردن سنجاب باعث کوتاه کردن دندان های پیش و ناخن های حیوان میگردد
توجه داشته باشید پوشال های ویواریوم هر هفته تا دو هفته یکبار بصورت متناوب تعویض گردد


خوكچه های هندی

 

 

 

GUINEA PIGS ,CAVIES

امروزه بسیاری از دوست داران حیوانات خانگی در سرسر دنیا و بخصوص كشور ها ی ارو پایی اقدام به نگه داری حیوانات خانگی كوچك از نوع جوندگان مینمایند-كه از جمله مهمترین آنها خوكچه هندی می باشد.

زیرا این گونه حیوانات بسیار كم هزینه-با شرایط نگه داری آسان و بسیار سالم تر در مقایسه با حیوانات خانگی گوشتخوار مانند سگ و گربه می باشندو بسیار سازگار با شرایط محیط.

خوكچه ها بسیار حیوانات زیبا و جذاب و دوست داشتنی هستند.

شاید نام این حیوانات برای شما كمی نا آشنا باشد اما مهم آن است كه با دیدن آنها بسیار متعجب خوا هید شد.

 

در مقایسه با حیوانات جونده دیگر مانند  خرگوش و...بسیار تمیز تر و نگه داری آسانتری دارند.

خوكچه ها از لحاظ جثه شباهت زیادی به خرگوش دارند اما مكانیزم بدن آنها كاملا متفاوت میباشد.

بسیار حیوانات كم صدا و تمیزی هستند و در طول شبانه روز مرتبا در حال تمیز كردن خود میباشند.

تابحال دیده نشده كه خوكچه ها دست كسی را گاز بگیرند شاید این هم از محاسن آنها بشمار آید.

 

تاریخچه موجودیت كاوی ها به قرن 16 میلادی برمیگردد زمانی كه آنها در اروپا به عنوان حیوانات خانگی در آمدند.

 

زیستگاه اصلی این حیوانات كشورهایی مانند:كوبا-پرو-اكوادور-و سایر كشورهای آمریكای جنوبی میباشد.

امروزه نیز تعداد اندكی از آنها در طبیعت یافت میشوند و بدلیل گرم شدن كره ی زمین و عوامل زیست محیطی دیگر نسل این جانوران همانند برخی دیگر رو به انقراض است.

طول عمر:

در واقع طول عمر خوكچه ها بین 5 تا 10 سال استكه بسته به نوع تغذیه و عوامل موثر دیگر این میزان را به مقدار قابل ملاحضه ای میتوان افزایش داد.

در حدود 17 -18 نوع نژاد خوكچه هندی در سراسر دنیا وجود دارد كه در زیر به سه نژاد برتر آنها اشاره میكنیم.

 

 

 

مراقبت و نگه داری

رژیم غذایی:

همانطور كه در بخش ها ی دیگر اشاره شد مكانیزم بدن خوكچه ها تفاوتهای بسیاری با جوندگان دیگر مانند همستر و خرگوش و ... دارد.

سیستم متابولیزم بدن خوكچه ها به خودی خود قادر به ساخت ویتامین ث و كلسیم نمیباشد-از این رو این دو پارامتر در برنامه  غذایی آنها باید بیشتر  جای داده شود تا  بتوان این كمبود را بر طرف ساخت.

كمبود این دو گروه غذایی موجب بیماریهایی میشود و در موارد حاد منجر به مرگ آنها خوا هد شد.از این رو مستلزم دقت بسیاری می باشد.

خوكچه ها تمامی انواع میوه جات و سبزیجات را مصرف میكنند اما برخی از آنها در گروه غذای اصلی آنها جای داده میشود.

توجه:هرگز از دانه ها ی روغنی مانند تخم آفتاب گردان و... درغذای آنها استفاده نكنید-زیرا سیستم گورش بسیار حساس آنها به سختی قادر به هضم چربی ها میباشد.

رژیم غذایی زیر شامل نافع ترین مواد غذایی برای خوكچه ها می باشد.

در اینجا به دو رژیم غذایی اشاره میكنیم.اولی غذا هایی هستند كه روزانه حتما باید مصرف شوندو دومی مكمل ها ی غذایی می باشد كه در كنار غذای اصلی استفاده میشوند.

 

رژیم غذایی اصلی روزانه:

1.گوجه فرنگی(ویتامین ث)-1 عدد برای هر خوكچه.

2.كاهو و خیار(برای تامین آب بدن)

3.كلم(برای تامین آب)

4.سبزیجات:اسفناج -جعفری-برگ چغندر-برگ تربچه-ریحان(برای تامین ویتامین ث - كلسیم ومواد معدنی)

5.پلت (موسوم به دان پارس-نوعی غذای خشك برای تامین مواد معدنی و كوتاه كردن دندانها.قابل تهیه در پرنده فروشی ها)

6.علوفه ی خشك مانند یونجه و سبوس گندم و ...(برای تامین كلسیم و كوتاه كردن دندانها)

7.هویج(برای كوتاه كردن دندانها)

 

مكمل های غذایی:(موادی كه در كنار غذای اصلی مصرف می شوند)

1.ذرت تازه همراه با برگها

2.فلفل دلمه ای(ویتلمین ث)

3.پوست هندوانه(آب)

4.بیسكوییت های سبوس دار(ساقه طلایی)

5.غلات خشك مانند جو-ارزن-شاهدانه و... (به صورت مخلوط در پلت)

6.تمامی انواع سبزیجات و میوه جات.

 

(غذا هایی كه فراهم كردن آنها دور از دسترس میباشد از جمله علوفه و... در بخش فروش فراهم شده اند.)

 

سلامت:

دندانهای خوكچه ها به مرور بلند می شوند و برای كوتاه كردن آنها باید غذاهای خشك مانند علوفه و ... مصرف كنند.به همین ترتیب ناخن ها نیز مرتبا بلند میشوند كه معمولا با قرار دادن تكه ای تنه ی درخت ای مسئله حل می شود و در غیر این صورت بایدآنها را كوتاه كرد.

نظافت:

خوكچه ها نیازی به شستن ندارند-اما  خوكچه های مو بلند چند مدت یك بار باید موهای آنها كوتاه شودو چند روز یكبار شانه زده شود.

شستن موجب از بین رفتن لایه های چربی پوست می شود.

 

محل نگه داری:

بر خلاف تصورات غلط آكواریم ها جای مناسبی برای نگه داری خوكچه ها نمیباشندو این امر نیز شاید بسیار مضر برای سلامتی آنها باشد.به دلیل رطوبت بسیاری كه در ای محل ها بوجود می آید.

قفس خوكچه ها نباید در جای مرطوب قرار گیرد این امر می تواند منجر به بیماری هایی از قبیل قارچهای پوستی- بیما ری های تنفسی و ...گردد.

ترجیحا قفس باید در مجاورت پنجره  رو به آفتاب باشد.

كف قفس برای جذب رطوبت حاصل از فضولات باید پوشیده از تراشه های چوب باشد.

در اروپا و كشورهای غربی استاندارد های خاصی برای قفس نگه داری خوكچه ها در نظر گرفته شده كه در بخش فروش فراهم آمده.

معمولا یك لانه ی محفوظ چوبی داخل قفس تعبیه میشود برای خواب و پناه گرفتن خوكچه ها در موا قعی كه اطراف شلوغ است.

ترجیحا قفس روی زمین نباشدو فاصله ی كمی با زمین داشته باشد.

خصوصیات:

خوكچه ها خیلی زود با انسان رابطه بر قرار میكنند و خیلی دوست دارند كه با وسیله ای بازی كنند.

در نتیجه هر چه با آنها بیشتر بازی كنید رابطه ی بیشتری بر قرار میكنید همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر همستر   همستر  همستر  همستر  همستر  همستر
 همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر همستر   همستر  همستر  همستر  همستر  همستر
 همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر همستر   همستر  همستر  همستر  همستر  همستر
 همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر همستر   همستر  همستر  همستر  همستر  همستر
 همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر  همستر همستر   همستر  همستر  همستر  همستر  همستر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


 
   


قالب وبلاگ

شعر فارسی

فروشگاه اینترنتی

فال حافظ

کسب درآمد

اس ام اس

تبادل لینک

فال ازدواج

طراحی بنر

<
كد جاوا در قالبسرا
> فروشگاه

لطفاً كمی صبر كنید ...

فروشگاه اینترنتی

پیشنهاد ما
محصولات برتر
محصولات جدید
Copyright © All rights reserved.